Vali Soytürk Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı’na Katıldı

Vali Soytürk Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı’na Katıldı

Vali Soytürk Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı’na Katıldı

Vali Recep Soytürk, 100’ün üzerinde firmanın yer aldığı ve firmaların en yeni teknolojilerinin sergilendiği Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı'nın açılışına katıldı.

Süleymanpaşa ilçemiz Karaevli Mahallesi’nde düzenlenen açılış, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

 Ardından DLG Fuarcılık Genel Müdürü Onur Kiraz bir konuşma yaparak fuar hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun bir konuşma yaparak Tekirdağ tarımı hakkındaki düşüncelerini ifade ettiler.

Sonrasında konuşan Vali Soytürk; “18 Ağustosta, yani çok yakın bir tarihte Tekirdağ Valisi olarak atandım ve o günden beri bir taraftan ziyaretçileri kabul ediyorum. Bir taraftan iade-i ziyaretler yapıyorum. Bir taraftan devam eden kamu inşaatlarını geziyorum. Bir taraftan ilçeleri dolaşıyorum. Her ilçeye gittiğimde de bir köye mutlaka gidiyorum. Köylülerimizle, çiftçilerimizle sohbet ediyorum. Atanmamdan hemen sonra Özel Kalem Müdürlüğümüzden brifing raporunu istedim. Brifing raporu 96 sayfa idi. Buraya gelmeden önce tam üç defa okudum. Bununla birlikte Tekirdağ’ı bilen arkadaşlarla sohbet ettim. Tekirdağ bir sanayi şehri, Tekirdağ bir turizm şehri ama en önemlisi Tekirdağ bir tarım şehri. Vali olarak görev yaptığım daha önceki yerlerde de eğitim, tarım, sağlık ve güvenlik benim öncelik alanlarımdandır. Eğitim, tarım, güvenlik başta olmak üzere  brifingler aldım. Kısa süre içerisinde Tekirdağ’ın en önemli sorunu nedir derseniz. Bu kuraklıktan kaynaklı olarak su problemi derim. İçme suyu problemi var. TESKİ Genel Müdürümüzle, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımızla birkaç defa konuştuk. İçme suyu ile ilgili sadece bugüne değil yarını da düşünerek projeler hazırlamamız lazım. Tarım için su lazım. Mevcut barajlar, mevcut göletlere yeni göletler eklememiz lazım. Projeleri devam eden inşaatların da ödeneklerinin hızla bulunup devam etmesi gerektiğini düşünüyorum ama sanayici içinde su lazım onu da çok net görüyoruz. Su en önemli sorunumuz görünüyor.

Bunun dışında yine çektiğim fotoğraf şudur ki, ürün deseni olarak çok fazla bir ürün deseni yok önümüzde. İlk öne çıkan ürün buğday ama sevindirici bir durum var ki, başka çalıştığım yerlerde sulu tarımda alınan ürün miktarını burada kuru tarımla bile alabiliyoruz.

Bu önemli bir şey, toprak oldukça verimli. Hele bide suya daha fazla suya kavuşursa köylünün, vatandaşın gelirinin çok daha artacağı aşikar. Bu su problemi, suyla ilgili projeler en önemli konumuz olacaktır. Buğdayın yanında ayçiçeği ve kanola Türkiye’de ilk üçe girdiğimiz ürünler. Bununla birlikte Şarköy’de zeytin, bağcılık ve kiraz var.

Yapılması gereken çok iş var görüyorum. Şarköy’den gelen muhtarlarla üreticilerle de konuştuk. Uygulanan yöntemler hakikaten bir el atılmasını gerektiriyor.

Bu fuarların hem çiftçilerin iyi uygulamalarını birbirine tanıtması açısından hem  de firmaların yeni teknolojik aletlerini tanıtması açısından bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle emeği geçen herkese, tarım teşkilatına, belediyemize ve organizasyon firması teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Kurdele kesiminin ardından Vali Soytürk ve protokol üyeleri, fuar alanını gezdiler.

Tekirdağ Valisi Recep Soytürk ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, diğer protokol üyeleri ile birlikte fuarda açılan stantları gezerek ürünler hakkında yetkililerden bilgi aldılar.

Yayınlanma Tarihi : 7/9/2023 15:38

 

internet sitemiz


nasıl olmalı
iyi
güzel
güncellenmesi gerek