Yasemin Öztürk
HANİ ÖZÜR DİLEMEK ERDEMLİKTİ?

HANİ ÖZÜR DİLEMEK ERDEMLİKTİ?

Özür dilemek bir dilektir, bağışlanma dileğidir. Yapılan bir yanlıştan, uygun olmayan durumdan bağışlanma talep etmektir.

İnsanlar doğruları olduğu kadar kusurları ile de var olan canlılardır.  Bazen hayatımızın her an'ı her dakikası istediğimiz gibi gitmez. Mutlu olduğumuz kadar, mutsuz anlarımız, güldüğümüz kadar üzüldüğümüz, ağladığımız ve hatta acı çektiğimiz durumlar neticesinde de hatalar bizleri istemeden de olsa yanlışa sürükleyebilir. İnsanız toplum içinde yaşıyoruz bazı doğrular bize doğru diğer bir kişi içinde yanlış olabilir bunun tam terside önemli olan karşındaki kişinin hatasını anlayıp size kendisini ifade etmesidir.

Tekrar tekrar aynı hata vb. yapılmadığı takdirde insanların kusurları bazen kabul görülebilir.

Özür dilemek ; hata yaptığımızı düşündüğümüz davranışların , yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiğimiz durumların akabinde ortaya çıkan bir eylemdir. Hatta daha da ötesinde ilişkilerimizi güçlendirmek adına , üzüntümüzü belirterek aynı durumun tekrarlanmayacağını karşımızdaki bireye vaat etmektir ve ince yüreklilikle rica etmektir.

Özür dilemek erdemdir,

Özür dilemek eylemdir,

Özür dilemek pişmanlıktır.

Eğer bir kişi gözlerinizin içine bakarak "Özür dilerim" diyorsa...  Pişman olduğunu beyân ediyorsa...  Niyet okumaya kalkmayın sadece kabul edin.

Sonuçta kusursuz insan yok ki!  Ve İnsan aslında kusurlarıyla güzeldir.  Özür dileyen, tövbe eden insandan korkmayın!

Tam tersi yücelik edip kabul görün. Özür dilemek erdemdir. Özrü kabul etmekte yüceliktir. 

Yayınlanma Tarihi : 15/9/2023 20:37

 

internet sitemiz


nasıl olmalı
iyi
güzel
güncellenmesi gerek
kiraz fest.