TESKİ TARTIŞMALI KONUYA AÇIKLIK GETİRDİTESKİ TARTIŞMALI KONUYA AÇIKLIK GETİRDİ

TESKİ TARTIŞMALI KONUYA AÇIKLIK GETİRDİ

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ), son günlerde gündemi meşgul eden su sayaçlarının geç okunması ile ilgili konuya açıklık getirdi. Yapılan açıklamada, sayaçlarda geç okumadan dolayı vatandaşların su faturalarında herhangi bir mağduriyet yaşamadığı belirtildi.

GEÇ ENDEKS OKUMAKTAN KAYNAKLI ABONELERİMİZİN EKONOMİK KAYBI OLUŞMUYOR

Çevresel, sosyal kalkınmada suyu bilinçli ve verimli kullanmak, su tasarrufunu sağlamak amacıyla idareler tarafından kademeli fiyat uygulaması kullanıldığını belirten kurum yaptığı açıklamada, “ İdaremizce TESKİ Su, Atıksu, Güvence,

Yaptırım ve Hizmet tarifesinde Mesken abone grubu için aylık kademe aralığı; 1. Kademe 1 m3-12 m3, 2. Kademe 13 m3 – 20 m3, 3. Kademe ise 21 m3 ve üzeri olarak uygulanmaktadır. İdaremiz tarafından abonelerin su sayaçlarının endeks

tespitleri aylık periyotlar halinde düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Ancak sayaçların bulunduğu konum itibariyle ulaşılamaz olması veya bina kapısının kapalı olmasından kaynaklı bazı abonelerin endeks tespitleri her ay gerçekleştirilememektedir. Süresinde okunmayan abonelerin ekonomik yönden mağdur olmaması için günlük kademe hakkı hesaplaması yapılmaktadır.

Örneğin, 60 günlük okuma döneminde, tüketim miktarı 26 metreküp olan bir abonemizin 1. Kademeden 24 metreküpü, 2. Kademeden 2 metreküpü değerlendirilir. Otomatik olarak sistem kullanım miktarını okuma gün sayısı ile oranlar ve öyle ücretlendirilir. Bu nedenle geç endeks okumaktan kaynaklı abonelerimizin ekonomik kaybı oluşmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

Yayınlanma Tarihi : 13/9/2023 10:35

 

internet sitemiz


nasıl olmalı
iyi
güzel
güncellenmesi gerek