Şimdi Sünnet ZamanıŞimdi Sünnet Zamanı

Şimdi Sünnet Zamanı

Herkese merhaba doktor Atakan Eren Ben. üroloji uzmanı . bugünkü konumuz sünnet .Yaz mevsimide geliyor ve büyük çocuklarimiz içinde sünnet zamanı, fakat sünnet konusunda malesef yapılan büyük yanlışliklar olduğunu görüyorum. Sizlere bilimsel bilgiler ile  26 yıllık deneyimimi paylaşmak istiyorum.

Sünnet nedir, psikolojik boyutu olan  estetik cerrahi bir işlemdir basit bir işlem değildir. Bu yüzden acele karar verilip oldu bittiye getirilmemesi gerekir.  Uygun olmayan ortamlarda, yaşta, kaçak, yetkisiz kişilerce steril olmayan aletlerle, hatalı sünnet ve psikolojik travma bırakacak, durumlardan özellikle kaçınılmalıdır. Hayat boyu her yönüyle kötü iz bırakabilir.  Her çocuğun dokusu ve anatomisi farklılık gösterdiği için Aileler Sünnet zamaninı mutlaka doktora başvurarak vermelidir.  Çocuklarda Olgunluk ve bilinçsel düzey aynı değildir.

Bir çok yöntem var ama en sağlıklı yönte cerrahi yöntemdir. Sünnet lokal ve genel anestezi altında  yapılabilir. Tabii bu iki anestezi şeklinin seçilmesinde yaş çok önemlidir . Lokal anesteziyi  ilk 6 ay ve 6 yaş sonrası daha çok tercih ediyoruz. Özellikle yeni doğan sünnetlerinde ilk 3 ay çok daha sağlıklı  olmakta,  Çünkü 3 ay sonrası  çocuğun dönme hareketleri başladığından ve yabancı seçtiğinden  6 aydan sonra çok önermiyorum. Yapılır ama hareketli ve ağlayan bir çocukta estetik cerrahi sünnet riske girebilir.

Eğer Yenidoğan sünneti düşünüyorsak İlk üç ay yaptırılmasında büyük fayda görüyorum...

Lokal anestezi ile altı yaş sonrası eğer çocuk sünnet bilincinde ise oyun ortamında özellikle PlayStation gibi bir ortamda çok rahat bir şekilde yapılabilir. 3 ile 5 yaş arasında genelde psikolojik  bir travma yaratmaması açısından acil bir durum yoksa tercih etmiyoruz.

Altı Ayla - üç yaş arasında da hafif sedasyonla hastane ortamında sünnet yapılabilir.  Dokuz yaşının üstünde lokal anestezi çok fazla sünneti tercih etmiyorum.

Korku çocuklarda panik şeklinde olabiliyor .tabi her çocuk için aynı değil .En rahat ve tercih edilen dönem 6 ila 8 yaş arası .bu yaş grubunda lokal anestezi ile eğer çocuk bilinçli ise çok rahat bir şekilde yapılabilir. Anestezi istemeyen aileler için Sünnet yaşı çok önemli.

Doktora danışılmadan Tüm hazırlıklar yapılıp uygun olmayan yaş ve anatomisi olan çocuklar sünnete zorlanmamalıdır. Bu yüzden Sünnet Düşünen ailelerimizi mutlaka öncesinden görüşmeye davet ediyorum.  Sağlıklı güzel günler dilerim.

Yayınlanma Tarihi : 8/5/2024 11:54

 

internet sitemiz


nasıl olmalı
iyi
güzel
güncellenmesi gerek
kiraz fest.