Kadınlardaki idrar sorunları ve tedavileri Kadınlardaki idrar sorunları ve tedavileri

Kadınlardaki idrar sorunları ve tedavileri

Op. Dr. Atakan Eren üroloji uzmanı, kadınlardaki idrar sorunlarını ele alıyor. Kadınlardaki sık görulen idrar problemleri .idrar kaçırma idrar torbası sarkması  sık idrara çıkma geçmeyen yada sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları kasık ve pelvik ağrıları idrar yapamama kesik kesik yapma zorlanma ağrılı cinsel ilişki sayılabilir . kadınlar arasında yanlış bir algı olarak belli bir yaş sonrası özellikle en sık idrar kaçırma ve diğer idrar torbası sorunları  sanki normalmiş gibi kabul edilmektedir.

Yıllarca kronik sorunlar ile yaşamak mutsuzluk sağlıksız bir hayat ve depresyona sebep olmaktadır.

İdrar kaçırmanın sebepleri ortaya konduğu takdirde idrar sorunlarının tedavisi gayet başarılı bir şekilde güncel ürolojide mümkündür. İdrar sorunlarının sebepleri arasında sık doğum aşırı kilo erken menopoz yaşlanmaya bağlı mesane bağlarının gevşemesi diyabet kas hastalıkları  nörolojik hastalıklar ilaçlara bağlı yan etkiler sayılabilir.

Özellikle erkenden saptandığı takdirde kolayca tedavi edilebilir problemler geç kalınca tedavisi zorlaşmaktadır. Kadınlar bu sorunlarını gizlemekte ayıp saymakta ve doktora gitmemektedir.

Birçok idrar sorunu detaylı ön görüşme sonrasında yapılacak kan ve idrar tetkikleri ultrasonografi sistoskopi ürodinami gibi tetkikler ile sebep ortaya konduğu takdirde tedavisi gayet mümkündür. 

Ultrasonografide mesane kapasitesi mesane yapısı ya da mesane içinde ekstra patolojiler olup olmadığı anlaşılır. Sistoskopi ,  ofis ortamında lokal anestezik jel ile yapılan kamerayla idrar yolunun ve mesane içinin görüntülenmesidir. ürodinami mesane fonksiyon testidir. Mesane kaslarının ve  sinir yapısının normal olup olmadığı, idrar torbasının kapasitesi yada fazlalığı bakılır vücutta mesaneye etki edecek herhangi bir hastalık olup olmadığını saptanır ürodinami sonrasında saptanan mesane fonksiyonlarının bozukluğuna bağlı tedavilerde gayet basit bir şekilde yapılabilmektedir. İdrar sorunlarının günümüzde birçok tedavisi vardır.

Medikal  ilaç tedavisi ,mesaneye endoskopik uygulama ile  botoks tedavisi.mesane içine ofis ortamında yapılan ilaç uygulamaları, mesane kronik enfeksiyonlarda lazer uygulamaları, pelvic taban egzersizleri yani kegel egzersizleri yaptıran pelvik taban  oturma koltuğu ortalama 10 seansta kalıcı  tedavi sağlayabilir . eğer mesane sarkması var ise kadın yolundan yaptığımız ortalama 2 santim bir kesiyle askı ameliyatı ile  idrar torbası yukarı kaldırılabilir.

Mesane kas ve sinirlerini etkileyen bir hastalık hastalık var ise ona bağlı idrar problemleri oluşursa mesane pili yani bel bölgesindeki omurilik kısmına ameliyat ile mesane pili yerleştirilerek de sorunlar giderilebilir. Siz de eğer idrar sorunuz varsa ertelemeyiniz bir deneyimli üroloji uzmanına başvurarak bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. 

Yayınlanma Tarihi : 3/7/2024 15:51

 

internet sitemiz


nasıl olmalı
iyi
güzel
güncellenmesi gerek