Kadın hakları ve eşitliğine yönelik mücadelemize devam edeceğizKadın hakları ve eşitliğine yönelik mücadelemize devam edeceğiz

Kadın hakları ve eşitliğine yönelik mücadelemize devam edeceğiz

AK Parti Tekirdağ Kadın Kolları Başkanı Nihal Köşdere, 22 yılda kadın hakları konusunda atılan adımları anlatarak; kadınların bilimden sanata, spordan siyasete, eğitimden kültüre hayatın tüm alanlarında karar alma mekanizmalarına katılımının artırılmasına yönelik çok sayıda düzenlemeyi hayata geçirdiklerinin altını çizdi.

Ak Parti, 81 ilde eş zamanlı düzenlenen basın toplantısında Kadınlar Günü açıklaması yaptı.

Tekirdağ’da Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen açıklamada Ak Parti Kadın Kolları üyesi kadınlar bir araya geldi.

Ak Parti Tekirdağ Kadın Kolları Başkanı Nihal Köşdere tarafından yapılan açıklamada, 22 yıllık iktidarlık sürecinde AK Parti’nin kadın hakları konusunda attığı adımlar aktarıldı.

Köşdere, “AK Parti kurulduğu günden bugüne temel insan haklarını göz önüne alarak, kadınların bilimden sanata, spordan siyasete, eğitimden kültüre hayatın tüm alanlarında karar alma mekanizmalarına katılımının artırılmasına yönelik çok sayıda düzenlemeyi hayata geçirdi. 2004 yılında ilk defa anayasamızın 10. maddesine ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir’ hükmünü ekledik. 2010 yılında anayasada yaptığımız düzenleme ile kadın erkek fırsat eşitliğini daha da güçlendirdik. 2013 yılında kamusal alanda kılık kıyafet özgürlüğünün getirilmesi ile birlikte kadınlar arasındaki ayrımcılığı tamamen ortadan kaldırdık. 7 Haziran 2015 tarihinde kadınlar seçme ve seçilme hakkını tam olarak kullanmaya başladı” dedi.

Açıklamasını sürdüren Köşdere “2013 yılında kamusal alanda kılık kıyafet özgürlüğünün getirilmesi ile birlikte kadınlar arasındaki ayrımcılığı tamamen ortadan kaldırdık. 7 Haziran 2015 tarihinde kadınlar seçme ve seçilme hakkını tam olarak kullanmaya başladı.  Eğitim  en önemli fırsat eşitliği aracıdır. İş gücü piyasasına katılım, karar alma mekanizmalarına katılımın da anahtarıdır. Yasakların tarihe gömülmesi, 81 ilde açılan üniversiteler ile üniversiteye devam eden kız öğrenci sayısında büyük bir artış yaşandı. Kız öğrencilerin okullaşma oranı iktidara geldiğimiz 2002 yılından bugüne yüzde 13.5’ten yüzde 51’lere ulaştı” dedi.

‘ÇALIŞAN VE OKULLU KADIN SAYISI ARTTI’

Kadınların çalışma alanlarının arttığını vurgulayan Köşdere “Kamuda kadın istihdamı yüzde 40’ı aştı. Hükümetlerimiz döneminde kadınların iş hayatına katılımını teşvik eden hibe ve teşvikleri artırdık. İŞKUR, KOSGEB, ORKÖY, TKDK programlarını hayata geçirerek kadın istihdamına destek olduk ve kadın girişimcilerin üretime katılımıyla ekonomik anlamda daha güçlü bir konuma gelmelerine katkı sağladık. Kooperatifler Kanunu’nda, Gelir Vergisi Kanunu’nda kadınlar lehine yapılan düzenlemeler ve SGK teşvikleri ile kadının işgücüne katılma oranı yüzde 36 düzeyine ulaştı. 1935 yılında yüzde 4.1 olan parlamentodaki kadın oranı 2002 yılına kadar ne yazık ki hiç aşılamadı. Bu oran 22 yıldır peyderpey artarak bugün yüzde 20’ye ulaştı” ifadelerine yer verdi.

‘AK PARTİ EN BÜYÜK KADIN TEŞKİLATLANMASINA SAHİP’

5 milyon 506 bin 206 kadın üyesi ile dünyadaki birçok siyasi partiden daha fazla üyeye ve Türkiye’nin en büyük kadın teşkilatlanmasına sahip tek parti AK Parti’dir. Cumhurbaşkanımızın, kadının siyasetin nesnesi değil, öznesi olduğunu vurgulayarak 22 yıldır kararlı bir duruş sergilemesi ulusal ve uluslararası birçok adım atmıştır. Elde ettiğimiz kazanımların yanı sıra, yeni ihtiyaçlarla birlikte daha yapılacak çok iş olduğunun da farkındayız. Kadın hakları ve eşitliğine yönelik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Yayınlanma Tarihi : 10/3/2024 00:23

 

internet sitemiz


nasıl olmalı
iyi
güzel
güncellenmesi gerek
kiremitciler byrm