İstifa seslerinin yükseldiği İYİ Parti’de Akşener’den ‘olağanüstü seçimli kongre’ kararıİstifa seslerinin yükseldiği İYİ Parti’de Akşener’den ‘olağanüstü seçimli kongre’ kararı

İstifa seslerinin yükseldiği İYİ Parti’de Akşener’den ‘olağanüstü seçimli kongre’ kararı

Yerel seçimlere müstakil girme kararı alan İYİ Parti, büyük bir hezeyan yaşadı. Gözlerin çevrildiği partide istifa sesleri yükselirken, Meral Akşener, olağanüstü seçimli kongre kararı aldı.

Kesin olmayan sonuçlara göre, İYİ Parti 1 belediye başkanlığı kazandı. 92 ilçe belediye başkanlığı seçiminde ise İYİ Parti 23 ilçe belediye başkanlığını elde etti. Türkiye genelinde ise İYİ Parti’nin oy oranı 3.77 oldu. Yerel seçim sonuçları siyasi partiler tarafından tartışılırken gözlerin çevrildiği İYİ Parti lideri Akşener, açıklamalarda bulundu.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sonuçların ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyor, milletimizin iradesiyle seçilenleri tebrik ediyorum. Demokrasilerde her konu tartışılabilir, tek bir şey tartışılamaz, milletin sandıkta gösterdiği irade. Bu seçimlerde de milletimiz bir il, 23 ilçe ve 7 belde olmak üzere toplam 31 yeri İYİ Parti’ye emanet etti. Milletimizin iki yumruk arasına sıkıştırılmaktan ne kadar yorulduğunu bir kez daha görmüş olduk. 2023 yılındaki seçime göre milletimizin sandığa katılımında büyük düşüşü hiçbir siyasi görmezden gelemez.

Emeklilerimiz bu seçimlede 10 bin liralık maaşlarıyla sefalet içinde bir yaşama mecbur olmadığını sandığa gitmeyerek gösterdi. Milletimiz en esaslı mesajını da iktidara verdi. Ezcümle milletimiz yıllardır ülkemizi makulde buluşturma fırsatını geri tepen Sayın Erdoğan’a ‘Artık zorundasın’ dedi. Elbette siyaset kurumu olarak sandıktan çıkan mesajı duymak hepimizin görevidir. Biz de İYİ Parti olarak üzerimize düşen sorumluluğu alacağız. Sonuçlara ilişlin muhasebemizi, özeleştirimizi yapacağız. En kısa sürede olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız.”

Bilge Yılmaz istifa çağrısı yapıp görevini bırakmıştı

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, Genel Başkan Meral Akşener’i istifaya davet ederek görevinden ayrılmıştı. “Bu sonuçlar göstermiştir ki yapacak çok işimiz var, kaybedecek vaktimiz yok” diyen Yılmaz, “Bu yönde yapacağım çalışmalara ağırlık verebilmek için İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevimden istifa ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Yayınlanma Tarihi : 2/4/2024 02:01

 

internet sitemiz


nasıl olmalı
iyi
güzel
güncellenmesi gerek
kiremitciler byrm