BÜYÜKŞEHİRLERDE RENKLER DEĞİŞTİ !BÜYÜKŞEHİRLERDE RENKLER DEĞİŞTİ !

BÜYÜKŞEHİRLERDE RENKLER DEĞİŞTİ !

Son seçimlere 11 Büyükşehir Belediye Başkanlığını elinde bulundurarak giren CHP,  büyükşehir sayısını 14’e yükselterek büyük başarı kazandı. AKP ise 12 büyükşehirde zafer ilan etti.

Türkiye’de 61 milyon 441 bin 880 seçmen, yerel yöneticilerini belirlemek için sandık başına gitti. Seçim sonuçları haritadaki renklere de yansıdı. AK Parti’nin büyükşehir belediyesi sayısı 15’ten 12’ye, toplam il belediye başkanlığı sayısı ise 39’dan 24’e indi. CHP ise büyükşehir belediyesi sayısını 11’den 14’e, toplam il belediyesi sayısını 21’den 35’e çıkardı.

İYİ PARTİ BİR İLDE BELEDİYE KAZANDI

CHP’nin pek çok yerde sürpriz yaparak Cumhur İttifakı’nı geride bıraktığı seçimde, en büyük oy kaybını yaşayan partilerden biri İYİ Parti oldu ve sadece Nevşehir belediyesini kazandı. Seçimde aldığı sonuçla Yeniden Refah Parti’si (YRP) de 2028 seçimleri için “ben de varım” mesajı verdi.

30 büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde CHP 14, AKP 12, DEM Parti 3, Yeniden Refah Partisi 1 belediye başkanlığı kazandı.

CHP, resmi olmayan sonuçlara göre; Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Denizli, Muğla, Aydın, Tekirdağ, Mersin, Manisa ve Adana’da büyükşehir yönetimini kazandı.

CHP DÖRT İLİ AK PARTİ’DEN ALDI

CHP; 2019 seçimlerinde kazanamadığı Bursa, Balıkesir, Manisa ve Denizli’de zafer ilan ederken, 6 Şubat depremlerinin vurduğu Hatay’da kaybetti.

AK PARTİ 12 BÜYÜKŞEHİRDE KAZANDI

AKP ise 12 büyükşehirde zafer ilan etti. Bu iller; Malatya, Ordu, Kocaeli, Erzurum, Samsun, Kahramanmaraş, Konya, Sakarya, Gaziantep, Trabzon, Kayseri ve Hatay oldu.

 

 

 

Yayınlanma Tarihi : 2/4/2024 01:46

 

internet sitemiz


nasıl olmalı
iyi
güzel
güncellenmesi gerek
kiremitciler byrm