ARI ÜRETİCİLERİNE ARI KEKİ DESTEĞİ İÇİN MÜRACAATLAR BAŞLADIARI ÜRETİCİLERİNE ARI KEKİ DESTEĞİ İÇİN MÜRACAATLAR BAŞLADI

ARI ÜRETİCİLERİNE ARI KEKİ DESTEĞİ İÇİN MÜRACAATLAR BAŞLADI

Geniş hizmet yelpazesi ile toplumun her kesimine hitap eden proje ve yatırımları hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir belediye tarafından hayata geçirilen en büyük arıcılık projesi olan Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamında Arı Keki dağıtımı ile arı yetiştiricilerine destek olmaya devam ediyor.

Kış aylarında arıların yeteri kadar beslenememesi güçlü koloni oluşturmasını engellemekte, güçlü koloni ile bal sezonuna giremeyen arıcılar da olması gereken miktarda bal üretimi yapamamaktadır. Bu yüzden arı yetiştiricilerinin arı yemini kullanması gerekmektedir. Bu noktadan hareket eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından uygulamaya konulan Arı Keki Desteği Projesi için müracaatlar alınmaya başladı.

BAŞKAN ALBAYRAK: “TARIM VE HAYVANCILIĞA ARTI DEĞER KAZANDIRMAK VE ÜRETİCİLERİMİZİN ZORLUKLARI AŞMALARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN BUNDAN SONRA DA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Üretim maliyetlerinin katlanarak arttığı bir dönemde üreticilere destek olmaya devam ettiklerini belirterek, “Ülkemizdeki dolar kurunun ve enflasyonun yükselmesine paralel olarak artan maliyetler sonucunda, oluşan sıkıntılar arı yetiştiricilerimizi de etkilemiştir. Arıcıların bal üretimi yapılmayan belirli dönemlerde, kovanlarına ilave yem vermeleri gerekmektedir. Bu nedenle kullanılması kaçınılmaz olan arı keklerini arıcılık işletmelerimize destek olarak dağıtıyoruz. Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projemiz kapsamında 2015-2020 yılları arasında 22.293 adet çift katlı arı kovanı 1.148 arı yetiştiricisine dağıtılmıştır. Arı Keki Desteği Projemiz kapsamında 2023 yılında 508 üreticimize 91.440 kg arı keki dağıtımı gerçekleşmiştir. İlimizde arı yetiştiricilerine katkıda bulunmak üzere, arı

yetiştiriciliği yapanlara arı keki temini konusunda destek verilmesi için Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği, Malkara ve Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliği ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde arı keki dağıtımımız bu yılda devam edecektir. Üreticilerimizin müracaatlarını almaya başladık. Projemizin tüm arı yetiştiricilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Arıcılık konusunda uygulamaya koyduğumuz projeler, arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesine, üreticilerimizin ek gelir imkânı elde edebilmelerine ve polinasyon yoluyla tarımsal üretimde verimlilik artışına katkı sağlayacaktır.

Tarım ve hayvancılığa artı değer kazandırmak ve üreticilerimizin zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Arı keki dağıtım esasları;

a) Üreticilerin birliklere üye olması ve bunu belgelemesi,

b) Her bir üreticiye 180 kg arı keki verilecektir. Toplam maliyetin % 50’si

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığınca karşılanacaktır.

c) Müracaatlar, yararlanıcıların üyesi bulunduğu birliklere yapılacaktır.

Son Başvuru Tarihi: 27.11.2023’tür.

 

 

 

Yayınlanma Tarihi : 23/11/2023 01:10

 

internet sitemiz


nasıl olmalı
iyi
güzel
güncellenmesi gerek